2018 Archive | SCREAMFEST

Enjoy Photos from Screamfest 2018!


2018 FESTIVAL AWARDS ANNOUNCED

Share

2018 SCREAMFEST HORROR FILM FESTIVAL AWARDS ANNOUNCED

HOLLYWOOD, Calif. – Oct. 18, 2018 – America’s largest and longest running horror movie festival, Screamfest, awarded this year’s top movies, filmmakers, actors and screenplay Thursday during the fest’s closing night. Screamfest, which ran from Oct. 9 – 18, 2018 at the TLC Chinese 6 Theatres in Hollywood, has launched careers – providing a platform for filmmakers and actors to showcase their latest work to horror film enthusiasts and general audiences.

Screamfest 2018 Winners:

Best Editing - Nik Voytas - Pledge

Best Cinematography - Davide Piazzolla - You Die

Best Musical Score - Klas Persson –Draug

Best Makeup - Josh & Sierra Russell - Open 24 Hours

Special Effects - Crazy Pictures - The Unthinkable

Visual Effects - Gajjar Parth - Tumbbad

Best Actress - Suzanne Voss - Dementia II

Best Actor - Thomas Hedengran – Draug

Best Short - I Am The Doorway – Simon Pearce

Best Screenplay - Dead Strays by Neil Chase

Best Animated Short - La Noria

Best Director - Daniel Robbins - Pledge

Best Picture - Tumbbad

CONGRATULATIONS 2018 AWARD WINNERS!

2018 FESTIVAL AWARDS ANNOUNCED

Share

2018 SCREAMFEST HORROR FILM FESTIVAL AWARDS ANNOUNCED

HOLLYWOOD, Calif. – Oct. 18, 2018 – America’s largest and longest running horror movie festival, Screamfest, awarded this year’s top movies, filmmakers, actors and screenplay Thursday during the fest’s closing night. Screamfest, which ran from Oct. 9 – 18, 2018 at the TLC Chinese 6 Theatres in Hollywood, has launched careers – providing a platform for filmmakers and actors to showcase their latest work to horror film enthusiasts and general audiences.

Screamfest 2018 Winners:

Best Editing - Nik Voytas - Pledge

Continue reading →

2018 SCREENPLAY COMPETITION FINALISTS

Share

SCREAMFEST HORROR FILM FESTIVAL ANNOUNCES THE 2018 SCREENPLAY COMPETITION FINALISTS & WINNING SCREENPLAY!

Screamfest is pleased to announce the 2018 screenplay competition semi-finalists, top five finalists and the winning screenplay.

BEST SCREENPLAY:

  • Dead Strays by Neil Chase

TOP FIVE FINALISTS:

Continue reading →

Screamfest Announces Second Wave of 2018 Line Up

Share

Screamfest second wave was announced today. A great selection of additional films and Gale Anne Hurd is being honored with a Career Achievement reward!

Continue reading →

2018 Screamfest First Wave Announcements

Share


SCREAMFEST HORROR FILM FESTIVAL
ANNOUNCES FIRST WAVE OF 2018 LINE UP

Lin Shaye to Serve as Festival Ambassador

Continue reading →

2018 Festival Schedule

The 17th annual Screamfest Horror Film Festival was held at TCL Chinese 6 Theatres 6801 Hollywood Blvd. Hollywood, CA 90028 - October 9th till October 18th, 2018. Individual tickets are $11.00 each

Wednesday - Oct 10, 2018

2:30AM

The Amityville Murders

Free sponsored screening!
Q&A with Dan Farrands, producer Lucas Jarach and cast members Diane Franklin, Chelsea Ricketts and Zane Austin....read more

4:30AM

2018 Opening Night Party

Thursday - Oct 11, 2018

2:00AM

THE SILVER

Screens with the feature film Draug.

2:00AM

Draug

BEST ACTOR – Thomas Hedengran
BEST MUSICAL SCORE – Klas Persson...read more

2:00AM

Killer Black

Screens with the feature film Draug.

4:30AM

The Serpent and the Rainbow

30th Anniversary Fears & Beers screening! A Q&A with Brent Jennings and producers David Ladd, Bob Engelman & Marianne Maddalena moderat...read more

5:30PM

The House at the End of Time

SOLD OUT!! Creating Creators Program

Friday - Oct 12, 2018

2:00AM

Tumbbad

BEST PICTURE
VISUAL EFFECTS – Gajjar Parth
The short fi...read more

2:00AM

So She Might Live

4:30AM

Lost In Apocalypse

5:30PM

Creating Creator Workshop

Check out the photos!! Click the photo icon.

Saturday - Oct 13, 2018

2:00AM

The Dollhouse

2:00AM

Bride of Chucky

Fears & Beers!! 20th Anniversary Screening - with the short film The Dollhouse. A Q&...read more

4:30AM

Open 24 Hours

BEST MAKEUP – Josh & Sierra Russell

7:00PM

Catcalls

7:00PM

The Collection

7:00PM

The Bloody Ballad of Squirt Reynolds

7:00PM

La Noria

BEST ANIMATED SHORT – Carlos Baena

7:00PM

Atomic Ed

7:00PM

The Coatmaker

7:00PM

Wyrmood: Chronicles of the Dead

7:00PM

Hombre

7:00PM

Fears

7:00PM

Meet You in the Parking Lot

7:00PM

Black Eyed Child (BEC)

9:00PM

Here there be Monsters

9:00PM

Deliria

9:00PM

Milk

9:00PM

SANG PAPIER

9:00PM

Gregory

9:00PM

Dylan

9:00PM

Vonnis

9:00PM

And the Winner is

9:00PM

PLASTIK

9:00PM

Taylor is Missing

11:00PM

CLOVEN

11:00PM

Prey

11:00PM

Bullets of Justice

11:00PM

ACIDE

11:00PM

Out of the Darkness

11:00PM

Maggie May

Sunday - Oct 14, 2018

1:00AM

THE HAUNTED

3:00AM

Welcome to Mercy

Q&A with director Tommy Bertelsen and writer/cast Kristen Ruhlin moderated by Fred Topel follows the screening.

5:00AM

Chuck Steel: Night of the Trampires

Special US Premiere with giveaway!
The first 134 audience members through the door will get an exclusive production-used Chuck bust!

7:00PM

The Den

7:00PM

I Am the Doorway

BEST SHORT – Simon Pearce

7:00PM

Deep Clean

7:00PM

Young Liars

7:00PM

The Familiar Fingers of Culture

7:00PM

CODA SACRA

9:00PM

REFORMED

9:00PM

The Converted

9:00PM

The Last Wish

9:00PM

Lay Them Straight

9:00PM

Attack of the Potato Clock

9:00PM

Mouras

9:00PM

bnb

9:00PM

Stray

9:00PM

Waterloo

9:00PM

Slayer

11:00PM

DISTORTION

11:00PM

Carga

11:00PM

No Friend in the Forest

11:00PM

Or Best Offer

11:00PM

Lavender

11:00PM

EVA

11:00PM

To Catch a Mouse

Monday - Oct 15, 2018

1:00AM

The Golem

3:00AM

Pledge

BEST DIRECTOR – Daniel Robbins
BEST EDITING – Nik Voytas

4:30AM

Heartless

Screens with the feature film You Die - Get the app, then die

4:30AM

You Die - Get the app, then die

BEST CINEMATOGRAPY – Davide Piazzolla
The Short Film read more

Tuesday - Oct 16, 2018

2:00AM

Dementia Part II

BEST ACTRESS – Suzanne Voss
Dementia Part II screens with the short film read more

2:00AM

Blame it on Toby

4:30AM

Splinter-versary

10 Year Anniversary Screening! Q&A with director Toby Wilkins, Rachel Kerbs, Charles Baker (Breaking Bad), David Maurer (Editor) and Nelson Cra...read more

Wednesday - Oct 17, 2018

2:00AM

Aliens

Producer Gale Anne Hurd is to receive the Career Achievement Award with Q&A prior to the screening of Aliens.

5:00AM

Terminator

Thursday - Oct 18, 2018

3:00AM

The Final Wish

A Q&A with Lin Shaye, Tony Todd, Michael Welch, Melissa Bolona, Timothy Woodward Jr., and Jeffrey Reddick moderated by Lydia Hearst follows the...read more

5:00AM

Discarnate

A Q&A with Josh Stewart (The Collection), Matt Munroe (Independence Day: Resurgence ), Mick Ignis (Stan Against Evil, The Curious Creations of ...read more

Friday - Oct 19, 2018

2:30AM

The Unthinkable

SPECIAL EFFECTS – Crazy Pictures

4:30AM

CLOSING NIGHT AWARDS RECEPTION

Click the photo icon to see the Closing Night photos.